Back icon

Fentanil

Fentanil (pri nas tržen kot: Abstral, Algogesic, Durogesic, Effentora, Epufen, Fentanil HELM, Instanyl, Lefen, Matrifen, Opiodur, Vallofent in Victanyl) je močan sintetičen opioid s hitrim ter kratkim delovanjem. Velja za močan agonist mu-opioidnih receptorjev, ki je priblizno 40-50 x močnejši kot čisti heroin (100%) in 80-100 x močnejši kot morfij.

Fentanil so prvič sintetizirali leta 1960, dandanes pa se uporablja v medicini kot anestetik in kot močno protibolečinsko sredstvo (pogosto pri rakavih bolnikih).

Fentanil in njegovi analogi spadajo med izredno potentne psihoaktivne substance, aktivne v mikrogramih (1 ug = miljoninka grama). Fentanil in njegovi derivati  so lahko smrtno nevarni, še zlasti v kombinaciji z depresorji, kot so: opiati (heroin, morfij, opij), benzodiazepini (Apaurin, Helex, Xanax), barbiturati, GHB/GBL, alkoholom ter disociativi (ketamin, 3-meo-pcp, … ).

Učinki

Subjektivni učinki fentanila in njegovih analogov so podobni tistim od heroina ter drugih opioidov, z razliko poročil uporabnikov, da povzroča mnogo manjšo evforijo, ter močnejše zaviranje dihanja, protibolečinsko delovanje ter sedacijo. Fentanil in njegovi analogi povzročajo križno toleranco z ostalimi opioidi, kar pomeni da so za doseganje istih učinkov drugih opioidov potrebni večji odmerki kot navadno.

 

Učinki pri snifanju nastopijo po 15-30 min, pri injiciranju 1-2 min in vključujejo:

  • evforijo,
  • intenzivnejše sanje,
  • sedacijo,
  • občutke sproščenosti,
  • zmanjšanje razsodnosti,
  • upad kognitivnih funkcij,
  • kompulzivno redoziranje,
  • zaprtje,
  • znižan libido,
  • oteženo urinirnje,
  • povečano znojenje,
  • zaviranje apetita,
  • tesnobo,
  • suha usta,
  • zmedenost,
  • utrujenost,
  • tesnobo.

Stranski učinki

Kakor pri ostalih opioidnih drogah, obstaja velika verjetnost psihične in fizične zasvojenosti pri kronični uporabi fentanila in njegovih analogov. Ob razvoju zasvojenosti se pojavijo močni “krejvingi” ter odtegnitveni simptomi, v kolikor oseba nenadoma preneha z uporabo.

Zaradi značilnih učinkov – pomanjkanja razsodnosti in kompulzivnega redoziranja, pogosto prihaja do predoziranja.

Načini uporabe in doziranje

Obstaja širok specter medicinskih preparatov, ki vsebujejo fentanil, kot so: transdermalni obliži, nazalni spreji, podjezične tablete, inhalatorji, ter lizike. Poleg fentanila se pri nas medicinsko uporabljajo še nektari analogi, kot so remifentanil (Ultiva) ter karfentanil, v veterini.

Ulični fentanil se po navadi pojavlja v obliki prahu, pridobljen iz darkweb-a ali pomešan s heroinom (v tem primeru se prodaja kot heroin, primešan daje heroinu potentnost – lažno čistost).

Fentanil se zaužije pod jezikom, skozi kožo (obliži) in s snifanjem.

 

Čas trajanja učinkov:
podjezično:                  1-4 ure
nazalno:                      1-4 ure
transdermalno:  odvisno od preparata  48-72 ur

 

Doze pri snifanju/transdermalne doze:

Lahka:                         10-25 ug / 12-25 ug
Običajna:                     25-50 ug / 25-50 ug
Močna :                       50-75 ug / 50-100 ug

Poleg fentanila, pa se v zadnjem času pojavljajo vse več tudi njegovi analogi, ki se v različnih oblikah najpogosteje pridobijo prek interneta. Primeri nekaj analogov:

Acetilfentanil
Furanilfentanil
4-FBF (4-fluoro-butyr-fentanyl)
Butirfentanil

Večina analogov ima rahlo višje odmerke (300 ug – 10 mg), nekateri, pa celo mnogo nižje kot fentanyl sam  (npr. Carfentanil 1 ug).

 

Odmerki analogov:

Acetylfentanyl:

Oralno: Lahka: 2-4 mg, Srednja: 4-6 mg, Močna:  6-10 mg
Nazalno: : Lahka:  1-3 mg, Srednja: 3-5 mg, Močna: 5-7mg

Pozor! Izjemno potenten opioid. Pred uporabo nujno potrdite, da gre za isti analog fentanila z laboratorijsko analizo. Pred uporabo nujno preberite članek o fentanilu.

Butyrfentanyl:

Oralno: Lahka: 400 – 800 ug, Srednja: 800 – 1500 ug, Močna: 1,5 mg – 3 mg

Pozor! Izjemno potenten opioid. Pred uporabo nujno potrdite, da gre za isti analog fentanila z laboratorijsko analizo. Pred uporabo nujno preberite članek o fentanilu.

4-Fluoro-Butyrfentanyl / parafluorobutyrfentanyl

Oralno: Lahka: 300 ug, Srednja: 600-900 ug, Močna: 900 – 1200 ug

Pozor! Izjemno potenten opioid. Pred uporabo nujno potrdite, da gre za isti analog fentanila z laboratorijsko analizo. Pred uporabo nujno preberite članek o fentanilu.

Furanylfentanyl:

Oralno:
Lahka: 300 – 500 ug, Srednja: 500 – 900 ug, Močna: 900 ug +
Nazalno:
Lahka 200 – 400 ug, Srednja: 400 – 800 ug, Močna: 800 ug +

Pozor! Izjemno potenten opioid. Pred uporabo nujno potrdite, da gre za isti analog fentanila z laboratorijsko analizo.

Zmanjševanje tveganj

  • Testiraj pred prvo uporabo.
  • V kolikor nisi testiral, pred prvo uporabo novega vzorca heroina, naredi alergijski test oz. uporabi 1/100 običajnega odmerka, ki si ga navajen_a. V kolikor že ob tako nizkih odmerkih čutiš psihoaktivne učinke, lahko posumiš na vsebnost potentnih sintetičnih opioidov, prenehaj z uporabo in prinesi vzorec na testiranje.
  • Zaradi tako nizkih odmerkov je odmerjanje “na uč” izjemno tvegano početje, ki je krivo za veliko smrti po EU in svetu. Edini manj tvegan način doziranja je volumetrično doziranje, kjer večjo količino substance raztopimo v topilu, nato pa z natančnejšimi 1ml brizgami odmerimo potrebno količino. Npr. 100mg praška raztopimo v 100ml (1dcl) vode, kar nam da mešanico 1ml = 1mg. V zgornjem primeru 3,4% fentanila, bi to pomenilo zaužitje 34ug fentanila (srednji odmerek).
  • Mešanje praška z sredstvi za povečanje prostornine (laktoza, kreatin, …) ni učinkovito, saj se snovi med seboj ne premešajo dobro, kar lahko privede do tako imenovanih hot-spotov, kjer je koncentracija višja kot drugod v prašku.
  • Izberi manj tvegane načine uporabe, kot sta kajenje in snifanje, ki imata nižje tveganje za predoziranje v primerjavi z injeciranjem.
  • Nikoli ne uporabljaj sam. Tudi če uporabljaš v družbi, je pomembno, da ne uporabljate istočasno, da lahko v primeru predoziranja, nekdo pokliče pomoč.
  • Ne uporabljaj prepogosto, saj vodi v hudo psihično in fizično zasvojenost.
  • Če uporabljaš heroin, si lahko priskrbiš Nalokson za domov. Trenutno je Sloveniji to možno samoplačniško preko osebnega zdravnika, na belo napotnico (cena okoli 30 eur). Do naloksona lahko brezplčano dostopajo uporabniki prepovedanih drog, ki so vključeni v obravnavo v Centih za preprečevanje in zdravljenje prepovedanih drog  (CPZOPD)V Sloveniji je dostopen v obliki pršila za nos (Nyxoid 1,8 mg), pakiran po dve dozi. Navodila ukrepanja z uporabo naloksona.
  • Za detekcijo fentanila v vzorcu, so na spletu na voljo hitri testi – Fentanyil Test Strips (FTS). FTS so v obliki trakov papirja, ki lahko zaznajo prisotnost fentanila v različnih vrstah drog (kokain, metamfetamin, heroin itd.) in oblikah drog (tablete, prašek in tekočine). Pri uporabi FTS je pomembno, da komibniraš z drugimi praksami zmanjševanja škode, kot je alergijski test. FTS namreč ni povsem zanesljiva metoda, ker ne detektira vseh analogov fentanila, prav tako lahko ne deluje dobro v prisotnosti velikih količin metamfetamina ali MDMA. Poleg tega ne pove, koliko fentanila je v vzorcu, samo če vzorec vsebuje fentanil.
  • Mešanje z drugimi drogami se popolnoma odsvetuje! Kombinacija z depresorji (alkohol, benzodiazepini, GHB/GBL in drugimi opiodi) močno zviša tveganje za depresijo dihanja in smrt. Tudi mešanje z disociativi (ketamin) lahko potencira učinek fentanila, povzroči bruhanje, zastoj dihanja in druge zdravstvene komplikacije. Prav tako lahko kombinacija s stimulansi, ki maskirajo učinke med seboj, povzorči hitrejše predoziranje.
  • Prepoznaj predoziranje in ukrepaj – pokliči 112. Znaki zastrupitve s fentanilom so: motnje zavesti (huda zaspanost, neodzivnost ali koma), motnje dihanja (navadno je upočasnjeno, neredno oziroma neritmično z dolgimi presledki med vdihi, ali pa povsem preneha) in zoženje zenic. Zastrupljena oseba je neodzivna, ni je mogoče prebuditi, ima pomodrele ustnice in nohte, hladno in znojno kožo, ozki zenici ter znake dihalne stiske (grgra, smrči ali se duši).

Zadnje čase pa se fentanyl in njegovi analogi pojavljajo tudi v vzorcih heroina ter ponaredkih farmacevtskih protibolečinskih tablet (Oxycontin, …), saj so dosti ceneješi ter naredijo “heroin” močnejši.
Pred vsako uporabo novega “batcha”, vedno najprej vzamemo dosti manjši odmerek in ocenimo potentnost.

Mešanje

Mešanje z ostalimi DEPRESORJI (opioidi, barbiturati, GHB/GBL, pomirjevala oz. benzodiazepini…): IZREDNO NEVARNA KOMBINACIJA! Ob kombinaciji različnih depresorskih drog se močno poveča tveganje za predoziranje, ki vodi v zastoj dihanja in smrt. To zlasti velja za fentanil, ki je že sam po sebi izredno potentna in nevarna droga.

Mešanje z DISOCIATIVI (ketamin, DXM, MXE, …): IZREDNO NEVARNA KOMBINACIJA! Disociativi lahko potencirajo učinek fentanila, povzročijo bruhanje, zastoj dihanja in druge zdravstvene komplikacije. Močno odsvetovano!

Mešanje s STIMULANSI: Močno odsvetovano! Ker se učinki maskirajo veliko lažje pride do predoziranja z eno ali drugo substanco.

Pravne posledice in testiranje

Legalnost substanc v Sloveniji lahko preveriš na naslednji povezavi.

Testiranje

Fentanil in njegove analoge je v vzorcih heroina moč zaznati z metodo TLC, ter laboratorijsko analizo. Med fentanilom in njegovimi analogi pa je razlikovanje s pomočjo TLC nemogoče.

Več informacij o testiranju najdeš na naslednji povezavi. Za dodatne informacije o testiranju lahko tudi pišeš na testiranje@drogart.org ali pokličeš na 01/439 72 70.