MDMA je substanca, ki jo tesno povezujemo z elektronsko »rave« sceno, nekaj časa pa se je uporabljala tudi pri psihoterapiji (sedaj tečejo študije, ki bodo najbrž tovrstno uporabo ponovno obudile). MDMA je od 80’ let prejšnjega stoletja znan predvsem v obliki tablet oz. ekstazijev (t.i. »x«, »e«, »bombon«, »cukr« itd.), vendar se primarno pojavlja v obliki prahu oz. kristalov (t.i. »molly«, »madam«, »adam« itd.). V tem članku bomo govorili zgolj o MDMA-ju, saj je izraz »ekstazi« splošen izraz za tablete, ki se po navadi pojavljajo na parti sceni, in lahko vsebujejo različne psihoaktivne substance.
Prvič ga je sintetiziral kemik Anton Köllisch leta 1912, ko je iskal substanco, ki bi delovala pri preprečevanju krvavitve. V letih 1953 in 1954 je ameriška vojska delala poskuse na živalih, v katerih so med drugim ugotovili, da je manj toksičen kot MDA. V 70’ letih prejšnjega stoletja se je prvič pojavila rekreacijska uporaba MDMA-ja, v 80’ pa je ta bila že precej razširjena (prvo v Ameriki, konec 80’ tudi v Evropi pod imenom »ecstasy«).
Učinki
Delovanje MDMA v človeškem telesu in možganih je zelo kompleksno in še ne popolnoma raziskano. MDMA deluje na sproščanje različnih živčnih prenašalcev (serotonin, dopamin, noradrenalin), poleg tega pa tudi direktno deluje na receptorje, ki se nahajajo na celicah (med drugim α2-adrenergične (adrenalin) in nekatere serotoninske (5HT)). Prav tako se vpleta v sproščanje različnih hormonov: oksitocin, kortizol, antidiuretski hormon (ADH – ta je najbrž pomemben pri hiponatriemiji), itd.
Zakaj pride do vseh psihoaktivnih efektov, še ni znano. Najbolj znana razlaga se osredotoča na izpust serotonina (ta je najbrž potreben za večino efektov MDMA, k evforiji pa doprinese svoj del tudi dopaminski sistem). Noradrenergični sistem pa naj bi bil odgovoren za stimulativne efekte MDMA.
Po oralni uporabi, ki je tudi najbolj pogost način uporabe, učinki nastopijo po 20 – 90 minut (lahko tudi več, npr. če je tableta z MDMA-jem zelo kompaktna, če imaš poln želodec itd.) in trajajo 3 – 5 ur.
Pogosti učinki MDMA-ja:
- evforija,
- povečanje energije,
- občutek dobrega počutja,
- želja po komuniciranju z drugimi,
- lažje pogovarjanje o subjektivno »težkih« temah,
- povečana empatija in občutek povezanosti z drugimi ljudmi,
- zmanjšanje živčnosti, agresije, jeze, ljubosumja, negotovosti,
- občutek notranjega miru,
- izboljšanje zaznave taktilnih dražljajev (objemanje, poljubljanje, …),
- izboljšanje zaznave slušnih dražljajev (»glasba ti teče po žilah«),
- zmanjšano zaznavanje bolečine,
- želja po še, ko te začne spuščat,
- blage vidne halucinacije (redko),
- razširjene zenice (midriaza),
- povišana telesna temperatura (hipertermija),
- povečano potenje,
- povišan pulz in krvni tlak,
- nehoteni ritmični gibi zrkel (nistagmus),
- zamegljen vid,
- slabost in bruhanje,
- »zategovanje« – krč žvekalnih mišic (trizmus) in škrtanje z zobmi (bruksizem),
- »ne moreš it lulat« (urinska retenca),
- zmanjšan apetit,
- težave s spanjem,
- motnje koncentracije,
- motnje kratkotrajnega spomina,
- vrtenje in izguba koordinacije gibanja,
- erektilna disfunkcija in težave doseganja orgazma,
- nenormalno znižana koncentracija natrija v krvni plazmi (hiponatriemija),
- mišični krči,
- nemirnost in paranoja,
- psihotična epizoda,
- depresija,
- epileptični napad,
- možganski edem,
- vročinska kap,
- smrt.
Stranski učinki
Kratkoročni:
Nekaj časa po zaužitju tabletke (30 min – 1h) se lahko pojavi slabost. Do slabosti pride zaradi nenadnega navala serotonina v možgane. Ta slabost traja 10 – 20 minut in nato mine.
Zaradi učinka ekstazija, glasne glasbe, svetlobnih dražljajev, pomanjkanja zraka (vse to je značilno za partije), velikokrat pride do napadov panike, ki po umiku na svež zrak in pomirjajočih besedah običajno v kratkem času minejo.
Zaradi pregretja telesa in intenzivnega mišičnega dela ob plesanju, lahko pride do razpada mišičnih vlaken, ki zamašijo ledvične tubule, to pa povzroči odpoved ledvic.
Tudi dehidracija je pogost pojav. Nevarna je zato, ker je zaradi nje lahko motena prekrvavljenost določenih organov (npr. ledvic), kar lahko povzroči trajne okvare teh organov.
Ena izmed najresnejših možnih posledic uporabe ekstazija je vročinski udar.
Ob zaužitju ekstazija lahko pride do smrtno nevarnega zatekanja možganov – možganskega edema.
Zaradi vpliva droge na srčno mišico, krvni tlak in žile lahko pride do možganskega ali srčnega infarkta.
Ob zaužitju prevelike doze ekstazija lahko pride do predoziranja z MDMA. Znaki predoziranja so: tresenje, zmedenost, zvišana telesna temperatura, krči, slabost, zvišan krvni tlak. Stanje se lahko konča s smrtjo.
Dolgoročni:
Zaradi vrnitve v »kruto« realnost in zaradi pomanjkanja serotonina, ki ga je porabil ekstazi, se lahko po uporabi pojavi depresija, ki navadno traja krajši čas (nekaj dni), v najslabšem primeru pa lahko tudi nekaj tednov ali mesecev.
Ekstazi lahko povzroči hude psihične težave. Pri ljudeh, ki imajo v družini težave v duševnem zdravju ali pa imajo sami psihične težave, obstaja večja verjetnost, da ekstazi sproži težave v duševnem zdravju.
Ne povzroča fizično zasvojenost, povzroča pa psihično zasvojenost, ki jo prepoznaš tako, da ne moreš več zares uživati na partiju brez droge, v še močnejši obliki pa se kaže tako, da niti v vsakdanjem življenju ne moreš več dobro funkcionirati brez droge.
Udeleževanje vsakotedenskih partijev in celonočno norenje lahko povzročita hudo izgubo telesne teže in izčrpanost.
Odpoved ledvic se lahko zgodi tudi postopoma. Po vsakem ekstaziju se lahko okvari določen del ledvic in v končni fazi zdravi del ledvice ne more več nadomeščati bolnega ter odpove.
Redna uporaba večjih količin ekstazija povzroča spremembe v serotoninskem sistemu. Serotonin je zelo pomemben živčni prenašalec, s pomočjo katerega se uravnava razpoloženje, vnos hrane, prebava, rast organizma, telesna temperatura itd. Rezultati raziskav kažejo na to, da te spremembe najverjetneje niso trajne, vendar ne moremo govoriti o popolni popravljivosti nevrotoksičnih učinkov ekstazija.
Načini uporabe in doziranje
MDMA v obliki tablet ali kristalov se najpogosteje uživa oralno. Možno je tudi snifanje, vendar se odsvetuje zaradi (morebitne) večje škode in hitrejšega predoziranja.
Doze pri oralni uporabi:
Lahka | 30 – 70 mg |
Srednja | 70 – 120 mg |
Močna | 120+ mg |
Priporočljiva doza je 1 – 1,5 mg na kilogram teže (za 70 kg težkega človeka: 70 – 105 mg).
Zmanjševanje tveganj
- Bodi zelo pozoren, če MDMA uporabljaš prvič, ali če ne veš, koliko čist MDMA imaš. Učinki so lahko zelo raznoliki in nekateri ljudje čutijo veliko bolj intenzivno negativne učinke (tako fizične kot psihične). Zmeraj začni z majhnimi dozami (npr. četrtinko ekstazija ali lahko dozo MDMA-ja v kristalih) in počakaj vsaj 2h.
- Odmerke si vedno pripravi s pomočjo natančne tehtnice. Določanje teže »na uč« je zelo nevarno, še posebej pri kristalih, kjer imata lahko dva na pogled enako velika kristala popolnoma drugačno težo. Več o odmerjanju s pomočjo tehtnice si lahko prebereš tukaj.
- Če tehtnica ni na voljo, MDMA v kristalu pred uporabo najprej zdrobi, nato pa raztopi v določeni količini tekočine. Npr: 1 g MDMA-ja v 1 l vode – 100 ml -> 100 mg. Tekočino odmeri z dcl kozarcem ali posodo, ki ima določeno prostornino. S pitjem po požirkih in deljenjem iste plastenke z drugimi lahko hitro popijemo preveč, zato se temu izogibamo.
- Delaj redne premore med plesom.
- Vsako uro spij do pol litra izotoničnega napitka, če plešeš, drugače pa manj.
- Ne mešaj različnih drog med seboj, ne mešaj z zdravili.
- Ne jemlji različnih tablet v eni noči.
- Poskrbi za ustrezno prehrano in dovolj spanca med tednom.
- Delaj pavze med uživanjem MDMA-ja (2-3 mesece med eno uporabo in drugo).
- Če opaziš težave, ki bi bile lahko povezane z uporabo ekstazija, poišči pomoč.
Pred uporabo si lahko prebereš tudi članek “Preden sem prvič vzel/-a ekstazi“, v katerem boš lahko prebral/-a izkušnje drugih uporabnikov ter kaj bi si želeli, da bi prej vedeli, preden so prvič vzeli substanco.
Preveri svoje znanje o ekstaziju tu.
Mešanje
Mešanje z MAOI: izredno nevarno in se močno odsvetuje.
Mešanje z alkoholom: poveča se verjetnost “blackouta”. Obe substanci dehidrirata, poleg tega zaradi vzajemnega maskiranja učinkov lažje pride do predoziranja.
Mešanje s konopljo: povečajo se psihedelični občutki (čutno zaznavanje, halucinacije itd.), poveča se možnost nastanka paničnih napadov, tesnobe ipd.
Mešanje z amfetaminom (spidom): pogosta kombinacija na partijih, ker MDMA sam po sebi ne da dovolj energije. Povečana možnost nastanka zdravstvenih komplikacij, povečana nevrotoksičnost in kardiotoksičnost.
Mešanje s kokainom: kokain naj bi povozil mnoge pozitivne učinke MDMA-ja. Nevarno povečana možnost za nastanek srčne kapi.
Druge nevarne kombinacije: tramadol (večja možnost za nastanek epileptičnih napadov), αMT, DXM.
Pravne posledice
Legalnost substanc v Sloveniji lahko preveriš na naslednji povezavi.
Testiranje
Več informacij o testiranju najdeš na naslednji povezavi. Za dodatne informacije o testiranju lahko tudi pišeš na testiranje@drogart.org ali pokličeš na 040 756 602.